BLOG

Blog

Likya yolunda Şaman tapınakları

14 eylül 2017

Makale  ” Anadolu Coğrafyası Keşif ve Araştırma Topluluğu” sitesinden alınmıştır.

Not. Yörede Gözek denildiğini bu yazıda öğrendiğimiz Kulluklar ile ilgili bu yazıda yazı içindeki bazı bölümler konumuzu ilgilendirdiği için harf karekterlerini kalınlaştırdım. Dikkat etmemiz gereken bilgi bölgeye Türklerin sonradan yerleştiklerinde bu kulluklarıda beraberinde getirmiş olmalarıdır. K.Ö.

NALDÖKEN YOLU ADINI HAK EDİYOR
Yürüyerek devam ettiğimiz toprak yolda birkaç yüz metre sonra akşam güneşi uzun gölgelerimizi muhteşem Likya yolunun üzerine düşürüyor. İki sıra taşla topraktan yükselen, yaklaşık 2,5 metre genişliğinde bir sanat eseri. Özgün halinde taşların üzerleri moloz ve toprakla kaplıymış. Yüz yıllardır aşına aşına toprak gitmiş ve geriye kalan sivri taşların at nallarını tahrip etmeleri nedeniyle yolun bu kısmına Naldöken adı verilmiş. Yapımının Persler tarafından desteklendiğini, inşasında Likya’lıların, göçmen Türk kavimlerinin, ve diğer ulusların çalışmış olabileceğini söylüyor Ünsal Amca.

Read more “Likya yolunda Şaman tapınakları”

Blog

Mehmet Salih Arslan – İnsan ve leylek

Mimari olarak Kulluklara benzeyen yapıtlar

Tohum & Toprak Dostluğu haberi
NE GÜZEL İNSANLAR VAR

Köylülerin ‘Değişik biri’ dediği Diyarbakırlı çoban, her yere taştan kuleler yapıyor
Diyarbakır’ın Çınar İlçesi’ne bağlı Ayveri Köyü’nde her yerde taştan kuleler dikkat çekiyor. İlk başta kimsenin anlam veremediği 6-7 metre yüksekliğinde ve bir mimarın elinden çıkmış gibi duran kulelerin yapılış amacı görenler bir hayli şaşırıyor.

Read more “Mehmet Salih Arslan – İnsan ve leylek”

Blog

Inca calendar in the Atacama Desert

Researchers supported by ALMA identify Inca calendar in the Atacama Desert
9 April, 2018

A multidisciplinary team made up of archaeologists, historians, and documentalists from the Chilean Museum of Pre-Colombian Art, supported by ALMA astronomers and an Atacameño researcher (Jimena Cruz), ascertained the existence of astronomic structures –saywas– in the Atacama Desert, bordering the Inca Trail. This discovery reveals that, far from being an “empty void,” this desert continues to be a place loaded with of sacred significance. Read more “Inca calendar in the Atacama Desert”

Blog

İnka’larda Saywa, Şili

Descubrieron en Chile calendarios incas en el desierto de Atacama
Un grupo de científicos comprobó cómo se predecían los fenómenos naturales
Elaine Marrero 10 abril, 2018

Un grupo de científicos del Museo de Arte Precolombino y astrónomos de Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA, descubrió en el desierto Atacama, en Chile, varios calendarios de piedra que los incas utilizaban para identificar y predecir eventos astronómicos.

Read more “İnka’larda Saywa, Şili”

Blog

Le Monde gazetesi, Blog

Cairn, Montjoie, tas de pierres et autres points de repère
J’avais promis à la fin du billet consacré aux bornes de parler d’autres constructions pierreuses utilisées pour marquer une limite et qui ont donné leur nom à quelques communes. À la fin de ce billet, ma promesse aura été tenue, et au-delà.
Cairn
Tous les randonneurs, alpinistes et autres marcheurs hors des sentiers battus ont rencontré un jour ou l’autre un petit tas de pierre en forme de pyramide bornant de point en point un chemin qui, sans cela , disparaîtrait sous la neige, la végétation, les éboulis, etc. On appelle cairn cette pyramide de pierre. Il est très mal vu de la désagréger par amusement d’un coup de pied ou de piolet ( la légende qui fait naître le golf, comme par hasard en Écosse, de l’ennui d’un berger qui aurait donné un coup de bâton dans un cairn est …une légende) ; il est au contraire fortement recommandé de l’entretenir en y ajoutant sa propre pierre ( la légende qui fait naître l’expression « ajouter sa pierre à l’édifice » sous la plume de Flaubert … n’en est pas une) .

Read more “Le Monde gazetesi, Blog”

Blog

Llano Earth Art Festival

Llano Earth Art Festival’in tanıtım yazısının özetini Türkçe’ye çeviren Hacer Kılıç’a teşekkürler. 

LEAF, sanat olarak bilinen insan ve doğa arasındaki köprünün kutlamasıdır. İnteraktif, düşündüren, ilham veren ve katılımcılarda kendi eşsiz ve özgür doğa sanatını yaratmaları için merak uyandıran çeşitli şekillerde keyif alacağınız bir organizasyon. Read more “Llano Earth Art Festival”

Blog

Nuray Bilgili, Türklerde Obo-Ovo Kültürü

Yakut Türklerine göre, dağlarda yer’in göbeğinde bir delik vardır. Şamanlar hem bu deliği kapatmak ve hem de dünyanın göbeğini göstermek için üst üste taş koyarlar. Bu eski bir Türk geleneği olan “Oba” kültünün kalıntısıdır ve hâlâ devam etmektedir. Oba’lar steplerde, dağ geçitlerinde, taş yığınlarından meydana getirilen, suni tepeler ve bir anlamda höyüklerdir. Read more “Nuray Bilgili, Türklerde Obo-Ovo Kültürü”

Blog

Selahattin Yalçıner ve Nimri kullukları

Sevgili Kenan Hasolu kardeşim, öncelikle sana çok teşekkür ederim ki, böyle unutulmaya yüz tutmuş bir konuya el attın. Gerek Nimri köylümüz gerek yöre halkımız kuşak değişiminden dolayı, kulluk nedir yenilir mi içilir mi diye akıllarına bile getirmezken, sen bu kulluk meselesini gündeme getirdin. Ne diyem can eline emeğine sağlık. Hatta maddi manevi özverili çalışmaların için sana çok ama çok teşekkürler.

Read more “Selahattin Yalçıner ve Nimri kullukları”