BLOG

Blog

Nimri Kullukları Sanat Projesi’ne “Trakya Kulluk” isimli kulluk ile…

20.08.2019

Ayvalık Karagöz Sanat Evi yöneticisi, sanat danışmanı Kenan Öztürk, yüzyıllardan beri Nimri köyü geleneğinde var olan, dağlarda insanların yön bulmalarına yarayan, işaret işlevi gören, “kulluk” olarak isimlendirilen ve taşların üst üste konmasıyla yapılan anıtları bir tasarım olarak günümüz estetiğiyle yeniden hayata geçiriyor.
Nimri’ye sanatsal kimlik kazandıracak bu kültür mirası projesini Nimri Köyü Muhtarlığı ve Nimri Dayanışma Derneği destekliyor.

Devamını oku
Blog

Nimri Kullukları Sanat Projesi’ne Heykeltıraş Mehmet Aksoy’dan Destek

MEHMET AKSOY’DAN  « SEMAH »  HEYKELİ  İLE NİMRİ KULLUKLARI SANAT PROJESİNE DEĞERLİ DESTEK

Heykeltıraş Mehmet  AKSOY, “Nimri Köyü Sanat Projesi” için hazırladığı SEMAH isimli heykeli ile projeye çok değerli bir destek veriyor.

Elazığ’ın Keban ilçesi, Nimri Köyünde 25 – 30 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Proje, yörede, « KULLUK » ismiyle anılan, kaybolmaya yüz tutmuş bir gelenekten esinleniyor.

Devamını oku
Blog

Jérôme Dupret, Portugal

J’ai pris cette photo le 29/10/2011 à 13h30, alors que ce cairn se trouvait juste dans l’axe de la montagne Cantaro Magro (1928 m). C’est la deuxième montagne du Portugal continental. Le sommet du pays, le Torre (1993 m), très aplani, se trouve à gauche du Cantaro Magro. Je me trouvais alors de l’autre côté de la vallée de la rivière Zêzere, qui coule dans le lit du glacier le plus au sud de l’Europe, pendant la période glacière. je n’ai pu m’empêcher de penser qu’un berger, ou un randonneur, parce que ce cairn a l’air récent, avait voulu rendre hommage à ce Cantaro Magro qui, plus que le sommet du Torre, est un repère remarquable depuis presque tous les points du Massif de la Serra da Estrela (le massif de l’Etoile). Jérôme Dupret

Blog

Likya yolunda Şaman tapınakları

14 eylül 2017

Makale  ” Anadolu Coğrafyası Keşif ve Araştırma Topluluğu” sitesinden alınmıştır.

Not. Yörede Gözek denildiğini bu yazıda öğrendiğimiz Kulluklar ile ilgili bu yazıda yazı içindeki bazı bölümler konumuzu ilgilendirdiği için harf karekterlerini kalınlaştırdım. Dikkat etmemiz gereken bilgi bölgeye Türklerin sonradan yerleştiklerinde bu kulluklarıda beraberinde getirmiş olmalarıdır. K.Ö.

NALDÖKEN YOLU ADINI HAK EDİYOR
Yürüyerek devam ettiğimiz toprak yolda birkaç yüz metre sonra akşam güneşi uzun gölgelerimizi muhteşem Likya yolunun üzerine düşürüyor. İki sıra taşla topraktan yükselen, yaklaşık 2,5 metre genişliğinde bir sanat eseri. Özgün halinde taşların üzerleri moloz ve toprakla kaplıymış. Yüz yıllardır aşına aşına toprak gitmiş ve geriye kalan sivri taşların at nallarını tahrip etmeleri nedeniyle yolun bu kısmına Naldöken adı verilmiş. Yapımının Persler tarafından desteklendiğini, inşasında Likya’lıların, göçmen Türk kavimlerinin, ve diğer ulusların çalışmış olabileceğini söylüyor Ünsal Amca.

Devamını oku

Blog

Mehmet Salih Arslan – İnsan ve leylek

Mimari olarak Kulluklara benzeyen yapıtlar

Tohum & Toprak Dostluğu haberi
NE GÜZEL İNSANLAR VAR

Köylülerin ‘Değişik biri’ dediği Diyarbakırlı çoban, her yere taştan kuleler yapıyor
Diyarbakır’ın Çınar İlçesi’ne bağlı Ayveri Köyü’nde her yerde taştan kuleler dikkat çekiyor. İlk başta kimsenin anlam veremediği 6-7 metre yüksekliğinde ve bir mimarın elinden çıkmış gibi duran kulelerin yapılış amacı görenler bir hayli şaşırıyor.

Devamını oku

Blog

Inca calendar in the Atacama Desert

Researchers supported by ALMA identify Inca calendar in the Atacama Desert
9 April, 2018

A multidisciplinary team made up of archaeologists, historians, and documentalists from the Chilean Museum of Pre-Colombian Art, supported by ALMA astronomers and an Atacameño researcher (Jimena Cruz), ascertained the existence of astronomic structures –saywas– in the Atacama Desert, bordering the Inca Trail. This discovery reveals that, far from being an “empty void,” this desert continues to be a place loaded with of sacred significance.Devamını oku

Sili_Peru Blog

İnka’larda Saywa, Şili

Descubrieron en Chile calendarios incas en el desierto de Atacama
Un grupo de científicos comprobó cómo se predecían los fenómenos naturales
Elaine Marrero 10 abril, 2018

Un grupo de científicos del Museo de Arte Precolombino y astrónomos de Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA, descubrió en el desierto Atacama, en Chile, varios calendarios de piedra que los incas utilizaban para identificar y predecir eventos astronómicos.

Devamını oku