BLOG

Blog

Projet artistique des kulluks de Nimri

Kenan Öztürk

Mettre une pierre sur une autre dans un village Anatolien au nom de l’art

Le projet artistique « Les kulluks de Nimri » est une activité culturelle dont le but est de faire revivre les structures en pierre appelées kulluks qui ont existé pendant des siècles au village de Nimri rattaché à la ville de Keban, département d’Elazığ.

Devamını oku
Blog

Les Kulluks de Nimri Hier et Aujourd’hui

Dr.Kenan Öztürk

Le village de Nimri, rattaché administrativement à la ville de Keban, dans la région d’Elaziğ à l’Est de la Turquie, est situé dans un vaste espace montagneux entouré par l’Euphrate. Il est bâti au pied du mont Ağbaba.

Par le passé, les villageois vivaient de l’élevage de moutons et de chèvres. Les kulluks étaient des monuments simples de pierres plates disposées les unes sur les autres, en forme de cylindre, un peu plus haut que la taille d’un humain et faisaient partie du décor naturel des montagnes. Au sommet, était fixé un bâton sur lequel reposait le squelette de la tête d’un bovin. Les pierres qui formaient le kulluk se maintenaient en s’appuyant les unes sur les autres comme si celui-ci symbolisait l’équilibre qui existe dans la nature. Les kulluks indiquaient le chemin au voyageur dans les montagnes s’étirant à perte de vue. Ils lui rappelaient qu’il n’était pas seul.

Devamını oku
Blog

Nimri Kullukları Sanat Projesi’ne “Trakya Kulluk” isimli kulluk ile…

20.08.2019

Ayvalık Karagöz Sanat Evi yöneticisi, sanat danışmanı Kenan Öztürk, yüzyıllardan beri Nimri köyü geleneğinde var olan, dağlarda insanların yön bulmalarına yarayan, işaret işlevi gören, “kulluk” olarak isimlendirilen ve taşların üst üste konmasıyla yapılan anıtları bir tasarım olarak günümüz estetiğiyle yeniden hayata geçiriyor.
Nimri’ye sanatsal kimlik kazandıracak bu kültür mirası projesini Nimri Köyü Muhtarlığı ve Nimri Dayanışma Derneği destekliyor.

Devamını oku
Blog

Nimri Kullukları Sanat Projesi’ne Heykeltıraş Mehmet Aksoy’dan Destek

MEHMET AKSOY’DAN  « SEMAH »  HEYKELİ  İLE NİMRİ KULLUKLARI SANAT PROJESİNE DEĞERLİ DESTEK

Heykeltıraş Mehmet  AKSOY, “Nimri Köyü Sanat Projesi” için hazırladığı SEMAH isimli heykeli ile projeye çok değerli bir destek veriyor.

Elazığ’ın Keban ilçesi, Nimri Köyünde 25 – 30 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Proje, yörede, « KULLUK » ismiyle anılan, kaybolmaya yüz tutmuş bir gelenekten esinleniyor.

Devamını oku
Blog

Jérôme Dupret, Portugal

J’ai pris cette photo le 29/10/2011 à 13h30, alors que ce cairn se trouvait juste dans l’axe de la montagne Cantaro Magro (1928 m). C’est la deuxième montagne du Portugal continental. Le sommet du pays, le Torre (1993 m), très aplani, se trouve à gauche du Cantaro Magro. Je me trouvais alors de l’autre côté de la vallée de la rivière Zêzere, qui coule dans le lit du glacier le plus au sud de l’Europe, pendant la période glacière. je n’ai pu m’empêcher de penser qu’un berger, ou un randonneur, parce que ce cairn a l’air récent, avait voulu rendre hommage à ce Cantaro Magro qui, plus que le sommet du Torre, est un repère remarquable depuis presque tous les points du Massif de la Serra da Estrela (le massif de l’Etoile). Jérôme Dupret

Blog

Likya yolunda Şaman tapınakları

14 eylül 2017

Makale  ” Anadolu Coğrafyası Keşif ve Araştırma Topluluğu” sitesinden alınmıştır.

Not. Yörede Gözek denildiğini bu yazıda öğrendiğimiz Kulluklar ile ilgili bu yazıda yazı içindeki bazı bölümler konumuzu ilgilendirdiği için harf karekterlerini kalınlaştırdım. Dikkat etmemiz gereken bilgi bölgeye Türklerin sonradan yerleştiklerinde bu kulluklarıda beraberinde getirmiş olmalarıdır. K.Ö.

NALDÖKEN YOLU ADINI HAK EDİYOR
Yürüyerek devam ettiğimiz toprak yolda birkaç yüz metre sonra akşam güneşi uzun gölgelerimizi muhteşem Likya yolunun üzerine düşürüyor. İki sıra taşla topraktan yükselen, yaklaşık 2,5 metre genişliğinde bir sanat eseri. Özgün halinde taşların üzerleri moloz ve toprakla kaplıymış. Yüz yıllardır aşına aşına toprak gitmiş ve geriye kalan sivri taşların at nallarını tahrip etmeleri nedeniyle yolun bu kısmına Naldöken adı verilmiş. Yapımının Persler tarafından desteklendiğini, inşasında Likya’lıların, göçmen Türk kavimlerinin, ve diğer ulusların çalışmış olabileceğini söylüyor Ünsal Amca.

Devamını oku

Blog

Mehmet Salih Arslan – İnsan ve leylek

Mimari olarak Kulluklara benzeyen yapıtlar

Tohum & Toprak Dostluğu haberi
NE GÜZEL İNSANLAR VAR

Köylülerin ‘Değişik biri’ dediği Diyarbakırlı çoban, her yere taştan kuleler yapıyor
Diyarbakır’ın Çınar İlçesi’ne bağlı Ayveri Köyü’nde her yerde taştan kuleler dikkat çekiyor. İlk başta kimsenin anlam veremediği 6-7 metre yüksekliğinde ve bir mimarın elinden çıkmış gibi duran kulelerin yapılış amacı görenler bir hayli şaşırıyor.

Devamını oku