TANITIM

Nimri Kullukları Sanat Projesi

Bir Anadolu köyünde taş üstüne taş koymak

Nimri Kullukları;  Karagöz Sanat Evi, Nimri Köyü Dayanışma Derneği ve Muhtarlığı ile işbirliği içinde sürdürülen, kâr amacı gütmeyen, farklı alan ve meslek gruplarından katılımcılar tarafından desteklenen, sosyal sorumluluğa dayalı bir kültür projesidir. Keban’ın Nimri Köyünde sanatsal kulluklar kurmayı amaçlayan bir sivil girişimdir. Gönüllülük temelinde biraraya gelen destekleyiciler, Nimri Kullukları konusunda ulusal ve uluslararası düzeyde, kültürel düşünce ve çalışma üretirler.

Eskiden Nimri dağlarını süsleyen kulluklar, köylülerin taşları üst üste koyarak silindir biçimde yaptıkları, iki metreye yakın, tepesinde bir sopa ve sopanın başında bir at ya da sığır kafası iskeleti bulunan, insanlara tabiatta manevi güç veren yapıtlardı.

Kulluklar; Güney Amerika, Orta Asya, Sibirya , Kuzey Kanada, İşviçre, Portekiz… gibi dünyanın birçok yerinde bulunuyor. İnsanlığın uzun tarihi boyunca var olan kulluklar Nimri dağlarından,  köylülerin büyük şehirlere göçleriyle beraber bundan 40 yıl kadar önce yavaş yavaş yok oldular.

Geçmişimizde yaşamımızın bir parçası olan, Orta Asya’dan alıp getirdiğimiz binlerce yıla dayanan bu geleneği tekrar yaşatmak ve genç kuşaklara hatırlatmak amacıyla, ilk başta Nimri’de Eylül 2016’da, bir kulluk yaptık ve ismi “İşmar” koyduk. İşaret anlamına gelen İşmar’ın geçmişe ve geleceğe göz kırpacağını, geçmişten haber getirip, geleceğe bilgi götüreceğini düşündük.

Ardından Ayvalık’ta bulunan, müzik ve sanat çalışmaları yürüten Karagöz Sanat Evimiz aracılığı ile « Nimri Kullukları » adında bir proje başlatma fikri doğdu. Geriye bu geleneği bir sanat olarak sürdürmek, Nimri’de yok olmuş kullukları yeniden canlandırmak, kopan zinciri onarıp tarihe küçük bir işaret koymak kalıyordu.

Her yıl ağustos ayı sonu gerçekleşen “Nimri’ye Hep Birlikte” buluşmasında, tasarımları Bahçeşehir Üniversitesi Görsel Sanatlar Fakültesi öğretim üyesi, sanatçı Meral ve Cemal Erez tarafından hazırlanan iki kulluk, 23 Ağustos 2018 tarihinde, Ağbaba dağının zirvesinde doğrudan Nimrililer tarafından yapıldı. Böylece, 1970’li yıllardan itibaren ortadan kalkan kulluklar, Nimri ve çevrenin en yüksek noktası olan Ağbaba’nın tepesinde yeniden yaşamaya başladı.

Ağbaba’da başlatılan çalışmanın devamı 2019 ağustos ayı  Nimrililer buluşmasında köyün girişi ve çevresine yapılacak yeni kulluklarla sürdürülecektir. Çeşitli sanatçı ve kurumlar tarafından tasarlanacak eserler, sanatçılar ve üniversitelerin güzel sanatlarda okuyan öğrencileri  ile başlatılan kültürel işbirliği sayesinde Nimri’ye kültürel bir kimlik kazandıracaktır.

Bu proje ile Nimri, tarihten getirdiği ve aynı zamanda evrensel yönü olan ve kaybolan bir değere sahip çıkmaktadır. Taş üstüne taş koyarak ilerleyecek olan proje, sanatçılardan alacağı estetik güç ve kültüre destek verecek kişi ve kurumların katkısı ile Nimri’nin zaman içinde ilgi çeken bir sanat köyüne dönüşmesini hedeflemektedir.

Son yıllarda bölgeye yönelik kültür turizmi büyük bir önem kazanmıştır. Divriği, Arapkir, Ağın, Keban, Eğin, Harput’ta ki tarihi yerleri kapsayan turizm turları sayısında önemli bir artış görülmektedir. Nimri önümüzde ki birkaç yıl içinde sanat kullukları ile bu kültür güzergâhının bir parçası ve Anadolu’nun görünen köyü olacaktır.

Dr.Kenan ÖZTÜRK

Not. Nimri Kullukları Sanat Projesine katılmak ve destek olmak isterseniz : karagozsanatevi@gmail.com     mail adresine yazabilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: