KULLUK

Keban’a bağlı Nimri köyünde yakın zamana kadar, yaklaşık iki metre boyundaki kulluklar birer sanat eseri gibi dağlarımızı süslüyorlardı. Bu gelenek, bir Türkmen köyü olan Nimri’ye büyük ihtimal Orta Asya’dan  gelmiş  ve köy nüfusunun 1970 ‘lerde şehirlere göçmesiyle beraber ortadan kaybolmuştu.

Nimri’ye ilk kulluk yaklaşık 40 yıl sonra, Eylül 2016 da yapıldı ve ismi işaret anlamına gelen “İşmar” olarak kondu.

2018 Nimri buluşmasında ise bir sanat projesi denemesine başlandı.  23 Ağustos 2018 tarihinde Ağbaba dağının tepesine tasarımları Meral ve Cemal Erez tarafından çizillen iki kulluk Nimrililer tarafından yapıldı.

Bu kulluklarla beraber yok olan bir gelenek yeniden Nimri’de canlanmaya başladı.

Konu üzerine yaptığımız araştırmalarımızda, Nimri köyü yakınlarında, Türkiye ve Dünyanın farklı coğrafyalarında kulluklara rastladık. Ayrıca çeşitli ülkelerde bu konu üzerine çalışan  sanatçı ve araştırmacılar bulduk. Denge sistemi uygulayarak ve taşları üst üste koyarak kulluklara benzeyen sanat eserleri üreten kişiler tanıdık. ABD’nin Teksas eyaletinde her yıl yapılan Llano Earth Art Festivalini keşfettik.

Taş taş üzerine konularak yapılan hem kullukları, hem de dengecilerin eserlerini Nimri Kullukları internet sitemizin menüsünde ki Kulluk bölümü alt başlıklarına projemize yakınlığı nedeniyle ekledik.  Farklı coğrafyalarda çeşitli biçimlerde karşımıza çıkan kullukları ve güncel sanatsal çalışmaların fotoğraflarını bu bölümde görebilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: