İzlanda’da Kulluklar

İzlanda Kullukları

Kanada’da Yer Bilimleri profösörü olan Nimri’ye yakın Denizli köyünden değerli hocamız Ali Polat, İzlanda’da öğrencileri ile araştırma yaptığı sırasında karşılaştığı Kullukların fotoğraflarını ve yapıtlar ile ilgili bilgi gönderdi. Kulluklar üzerine yaptığımız çalışmaya hem katkı hem onaylayıcı bilgiler veren bu yazıyı aşağıda sunuyoruz. Ali Polat hocaya çok teşekkür ediyoruz.

İzlanda’daki kulluklar 9. yüzyılda adaya yerleşen Vikinglerden beri yer bulma ve yer testbit etme amacıyla yapılmaktadır. Tarihi değerleri nedeniyle eski kulluklar koruma altındadır. Eski kullukların İzlanda’ya ilk yerleşen Vikingler tarafından Adayı tanımak, yol bulmak ve Adada yeni yerler keşif etmek amacıyla dikildiği tahmin edilmektedir. Daha sonra yapılan kulluklar arazi sınırlarını göstermek, gözlem kuleleri olarak kullanılmak ve de yolculara uğur getirmesi dileğiyle dikilmiştir.

Sınır kulluğu (paylaşımdaki ikinci kulluk) :Egilsstadir kasabası ile Seydisfjordur kasabaları arasindaki kulluk, Fijardarbeidi çalılığının (fundalık) batı sınırını göstermekte olup, 93 numarlı otoyolunun hemen kuzeyinde yer almaktadır. Bu kulluk 3.5 m yükseliğinde olup, kare şekilli bir tabana sahiptir. Bu kulluk, Fijardarbeidi çalılığının üzerinden geçen eski yaya yolunu göstermektedir. Bu kulluğun 1900’yılların başında dikildiği tahmin edilmektedir.

Ali Polat

Prof. Dr. Ali Polat
Department of Earth and Environmental Sciences
University of Windsor

401 Sunset Avenue
Windsor, ON, Canada N9B 3P4
Tel: 1-519-253 3000 Ext.:2498
Editor, Canadian Journal of Earth Sciences