Llano Earth Art Festival

Llano Earth Art Festival’in tanıtım yazısının özetini Türkçe’ye çeviren Hacer Kılıç’a teşekkürler. 

LEAF, sanat olarak bilinen insan ve doğa arasındaki köprünün kutlamasıdır. İnteraktif, düşündüren, ilham veren ve katılımcılarda kendi eşsiz ve özgür doğa sanatını yaratmaları için merak uyandıran çeşitli şekillerde keyif alacağınız bir organizasyon.

LEAF dünyanın dört bir yanından en çok bilinen taş dengeleyicilere sahip. Michael Grab, David Allen, Tim Anderson, Cathy Clarke 2016 için geri dönecek ve 2015 National Rock Stacking Şampiyonlarında olan başka kişiler de olacak.
Çok özel konuklarla her akşam günbatımından sonra canlı müzik olacak. Sürprizin her çeşidi var ; yüz ressamları, göbek dansçıları, yangın iplikçileri. Eğitici atölyeler de listelenecek.
Her yaşın ve yeteneğin katılımına açık ; aile aktiviteleri ile de topluma güzel bir atmosfer sağlayacağız. Beklenmedik şeyler burada. Gelin bizimle keşfedin, hayal edin. Sizin maceranız hayal gücü kadar sınırsız.

TANITIM METNİ

LEAF is a celebration of the bridge between man and nature known as Art. Enjoyed in various forms it is interactive, inspiriting, contemplative and challenging offering participants the freedom to create their own unique Earth Art, or to revel in the sight of creation.
LEAF features some of the most well known stone balancers from around the nation. Returning for 2016 will be Michael Grab, David Allen, Tim Anderson, Cathy Clarke as well as numerous others including the 2015 National Rock Stacking Champions!
Fantastic, whimsical Theme Camps will also return with The Vibe Tribe, Stump Juice, The Amazing Walter and many others pitching their temporary domiciles along the pristine waters of the Llano River.
Outstanding live music will provide a perfect backdrop throughout the festival with special featured guests each night after sunset.
Populated with surprises, look for fire spinners, belly dancers, face painters, and roaming entertainers of all sorts. Enlightening and educational workshops will be scheduled to round out the full list of activities available for your pleasure.
We promote an atmosphere of community, tribe and family with activities and opportunities for participation open to all ages and abilities. Come Explore, Dream and Discover with us in 2016-Your adventure is as limitless as imagination. The unexpected is here!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: