Mehmet Aksoy’dan Destek

MEHMET AKSOY’DAN  « SEMAH »  HEYKELİ  İLE NİMRİ KULLUKLARI SANAT PROJESİNE DEĞERLİ DESTEK

Heykeltıraş Mehmet  AKSOY, “Nimri Köyü Sanat Projesi” için hazırladığı SEMAH isimli heykeli ile projeye çok değerli bir destek veriyor.

Antalya, Erkılıç Mermer Fabrikası, Ustanın genç heykeltıraşlar ile buluşması, 15 eylül 2018

Elazığ’ın Keban ilçesi, Nimri Köyünde 25 – 30 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Proje, yörede, « KULLUK » ismiyle anılan, kaybolmaya yüz tutmuş bir gelenekten esinleniyor.

Mehmet AKSOY, tasarımını yapıp yönettiği heykel çalışmasını, yörede görülen, adına ‘Kulluk’ denen, doğadaki taşların üst üste konulması ile yapılmış insan şeklini andıran dikili taş anıtlar’dan öykünerek hayata geçirdi.

Kulluklar, antik zamanlardan bu güne, yollardaki insanların yol ve yön bulmalarına rehber olmuş işaretler olarak tanımlanıyor.

Sanatçı Mehmet Aksoy. ‘NİMRİ KULLUKLARI’ projesi için hazırladığı çalışma ile ilgili şunları anlatıyor; « Taşı taş üstüne koymak derler hani, bir şeyi yapmak emek vermek anlamında. Kulluklarda da bu artık metaforik bir anlam taşımıyor, birebir  öyle. Ama yeni metaforlara da gebe… Taşı taş üstüne koyuyorlar ve bu iş, genellikle o coğrafik bölgede bulunan « SAY » taşlarından yapılıyor . Birilerine bir yeri bir yönü tarif etmek, onları yönlendirmek için üst üste konan bu taşlar, kerteriz noktası olarak da kullanılıyor. Nimri’de Kulluk diye adlandırılan  bu taşların,  dünyanın bir çok yerinde, farklı isimlerle, farklı amaçlarla var olduğunu görüyoruz. Astrolojik yada tinsel amaçlar da olabiliyor bu. Ben de , gökteki enerjinin yere, yerdekinin  de göğe aktarılmasında insanın iletken olarak görülmesi şamanik fikrinden çıkarak taşları üst üste kendimce koymayı düşündüm. SEMAH Heykeli böyle ortaya çıktı. Yapımında  başta Heykeltraş Ferit  YAZICI ve Antalya güzel sanatlar fakültesi Heykel Bölümü  öğrencilerinin  değerli  katkıları  var… Onlara teşekkür ediyorum… »

Yapım aşaması iki ay kadar alan SEMAH, sevgili Ayten ve Kemal Kılıç’ın Antalya’da bulunan Erkılıç mermer fabrikalarında, Akdeniz Üniversitesi Heykel Bölümü öğrencilerinin de değerli emekleri ile hayata geçirildi.

SEMAH’ın kurulumu, 29 Ağustos günü Nimri Köyü girişine inşa edilen alanda, proje destekçileri ile birlikte saat 18.00’de gerçekleştirilecek. Bu yerleştirme ile, Türkiye ve Avrupa’nın bir çok kentindeki meydanları süsleyen heykelleri ile ünlü sanatçı, Mehmet AKSOY’un ilk kez bir eseri Anadolu’nun bir köyünde yaşamaya başlayacak.

2019 yılı Nimri Köyü Sanat Projesi kapsamında, Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar A.B.D. ve Şehit Ressam Hasan Rıza Güzel Sanatlar MYO bölümleri öğrencileri de, Öğretim Üyeleri, Aylin BEYOĞLU ve Şükrü Gürkan UZUNKÖPRÜ’nün yönetiminde, TRAKYA KULLUĞU isimli bir anıt daha yapıyorlar. Nimri’nin dağlık bölgesinin başladığı Karşıbaşı’ndaki yerinde tamamlanarak yerleştirilecek olan Kulluğun açılış zamanı ise 28 Ağustos saat 18.00’de öngörülüyor.

Karagöz Sanat Evi’nin, Nimri Muhtarlığı ve Nimri Dayanışma Derneği’yle işbirliği içinde bu yıl birincisini gerçekleştirdiği  ‘Nimri Köyü Sanat Projesi’, yok olmaya bırakılmış yerel ve evrensel bir geleneği, günümüz estetik ve anlayışı ile hayata geçirmeyi, sanat ve sanatçıyı köy ve köken ile buluşturmayı ve üretilecek eserlerin de doğaya, yani kaynağına bırakılmasını hedefliyor.

Diliyoruz ki; karınca adımları ile yol bulmaya çalışan bu hayalimiz, sizlerin ilgi ve olası katkılarınızla gerçeğe dönüşür…

Kenan Öztürk

Karagöz Sanat Evi

www.nimrikulluklari.com

karagozsanatevi@gmail.com