Semah heykel

 

TASARIM :   Mehmet AKSOY,  Heykeltıraş

YAPIM,  UYGULAMA : Ferit YAZICIHeykeltıraş, Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü öğretim üyesi.

Çalışmaya katılan Akdeniz Üniversitesi GSF Heykel bölümü öğrencileri:

Mukaddes DÖNMEZ – Araştırma Görevlisi. Doktora öğrencisi
Oğuz Can GENÇ – Yüksek Lisans öğrencisi
Tamay UYSAL – Yüksek Lisans öğrencisi
Kemal KAHVECİ – Lisans öğrencisi
Şirvan GÜNGÖRMEZ – Lisans öğrencisi
Kübra TÜRKMENOĞLU – Lisans öğrencisi
Seda TOM – Lisans Öğrencisi

SANATSAL RESİDENCE  : Erkılıç Mermer Fabrikası, Antalya. Kemal KILIÇ ve Ayten KILIÇ KAYA desteğiyle.

  • Boy. 4,21 m.
  • Mermer ; Korkuteli Bej taşı
  • Açılış  ; 29 Ağustos 2019

SEMAH

Akdeniz Üniversitesi
Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü
Arş. Gör. Dr. Ferit YAZICI’nın yazısı

Karagöz Sanat Evi tarafından yürütülen, Nimri Kullukları Sanat Projesi kapsamında; Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü öğrencileri, tasarımını heykeltıraş Mehmet Aksoy’un yaptığı bir Kulluk heykel çalışmasını Antalya Erkılıç Mermer Fabrikasında gerçekleştirdiler.

Etkinlik sayesinde; sanatçı, sanat evi, üniversite ve özel sektör işbirliğinde yapılan heykel , 2019 Ağustos ayı sonunda, Elazığ’ın Keban ilçesi, Nimri Köyü girişinde hazırlanan Kültür Harmanı’na yerleştirildi, 29 Ağustos 2019 tarihinde Mehmet Aksoy tarafından dikilen heykelin kurulumuna, öğrencilerden Kemal Kahveci ve Şirvan Güngörmez katıldılar.

Nimri Kullukları Sanat Projesi, Anadolu’nun bir köyüne sanatın taşınması yanında, Akdeniz Üniversitesi GSF Heykel Bölümü öğrencilerinin deneyim kazanabilecekleri bir platform oluşturmuştur. Bu bağlamda özel sektör, sanatçı, üniversite ve Karagöz Sanat Evi’nin birlikte gerçekleştirdiği bu işbirliği, ülkemizdeki heykel sanatı eğitimine sağladığı sembolik katkı bakımından paha biçilemeyecek değerdedir. Proje, Türkiye’nin önemli heykeltıraşlarından Mehmet Aksoy gibi bir sanatçı ile genç heykel öğrencilerini aynı projede buluşturması açısından da başlı başına bir fark yaratıyor.
Sayın Mehmet Aksoy’a, kendisinin tasarladığı heykeli öğrencilerimizin uygulamasına izin verdiği ve değerli deneyim ve tecrübelerini paylaştığı için çok teşekkür ediyoruz.
Bu ve benzeri etkinlikler, ülkemiz sanat eğitimi için son derece önem arz etmektedir. Böylesi etkinliklerin çoğalması özellikle öğrenci ve genç sanatçıların yetiştirilmeleri için devam ettirilmesi gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti’nin bulunduğu topraklar göz önüne alındığında ve geçmişte dünyanın ilk heykel okullarının bu coğrafyada olduğu düşünüldüğünde, özellikle heykel sanatına ülkemizde sahip çıkmanın ne kadar önemli olduğu anlaşılır.
İşte tam da bu sebepten dolayı, Nimri Kullukları adı altında gerçekleşen etkinlik, geçmişten gelip günümüzde yok olmuş bir kültürel mirası yeniden canlandırmaktadır. Bu kapsamda proje, Anadolu’nun tarihi geçmişinde insanlık kültürü için büyük öneme sahip heykel sanatına ve eğitimine yaptığı sembolik katkı açısından son derece değerlidir. Devamının gelmesi ve bu türden etkinliklerin çoğalması dileğiyle, teşekkürlerimizle…