Trakya kulluk

       

Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Güzel Sanatlar Eğitim Bölümü işbirliğiyle yapılacak olan “taş tuğla kulluk”

TASARIM :  
– Aylin BEYOĞLU,Doç. Dr. Ressam,  Trakya Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Güzel Sanatlar Eğitim Bölümü, Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı öğretim üyesi.

– Şükrü Gürkan UZUNKÖPRÜ, Trakya Üniversitesi, Şehit Ressam Hasan Rıza Güzel Sanatlar Meslek Yüksekokulu öğretim görevlisi.

Kulluk yapımına katılanlar:

  • Aylin BEYOĞLU
  • Şükrü Gürkan UZUNKÖPRÜ
  • Asena SARCAN. GSF. Yüksek Lisans öğrencisi.
  • Ümmühan TUTAK . Eğitim Fak. Güzel Sanatlar Eğitim Bölümü. Resim-İş Anabilim dalı  2. sınıf öğrencisi
  • Tayfun YILMAZ.  Eğitim Fak. Güzel Sanatlar Eğitim Bölümü. Resim-İş Anabilim dalı mezunu.

Malzeme : Yerel taş, tuğla, metal, seramik
Kulluk boy; 2.50 m   –   Çap; 70 cm

Açılış ; 29 Ağustos 2019

Trakya’dan Nimri’ye “Kulluk” projesi

Farklı toplumlarda mezar anıtı, merasim alanı, adak yeri, yön işareti yada inanç ritüellerinde kullanılan taşların üst üste konmasıyla oluşturulan anıtlar, çeşitli coğrafyalarda ovo, obo, cairn, saywa, inuksuk gibi isimlerle anılırken, Elazığ’ın Nimri köyünde kulluk olarak adlandırılıyor.
40 yıl öncesine kadar Nimrililerin siste, sert kış mevsimlerinde yön bulmak için yararlandıkları, zamanla yıkılan ve unutulan kullukları tekrar ayağa kaldırmak için bir sanat çalışması başlatıldı. Kullukların bölgeye Orta Asya Türkleri aracılığıyla geldiği tahmin ediliyor. Geçmişte köy yaşamının bir parçası olan kulluk geleneği, kente göçle birlikte unutulmaya yüz tutmuş. Bu nedenle kullukların tekrar yapılmasına ve doğayı süslemelerine karar verilmiş. Kanada, Portekiz, Fransa, İngiltere gibi ülkelerde kulluklar çağdaş sanat çalışması olarak da yapılmaktadır.

Trakya Üniversitesi GSF. Eğitim Bölümü, Nimri Kullukları Sanat Projesine 2019 yılında yapılacak bir kulluk ile katılıyor.

Bu projede yapılacak olan kullukta taş, tuğla, metal ve çini kullanılacak olup, kendi yapısı içerisinde bir kubbe ve tepesinde üç karga ile tamamlanacak.

Kulluk: Her bir taşın  üst üste, yan yana gelmesiyle gösteriyor yolunu kaybedene, isterse özellikle rotasını buraya çeviriyor gezgin, çoban, köylü, kentli bir nefes alabileceği seyirlik de olsun diye… Kulluk, üzerinde Anadolu’nun kendi öz değerinden esinlenmiş figürler taşıyor.

Kubbe: Dünya üzerindeki tüm varlıkların üstünü ayırımsız örten, koruyup kollayan ortak birleştirici gökyüzünü temsil ediyor.

Karga: İmge olarak sosyal yapıda bireye, birey özgürlüklerine vurgu yapılmakta, imgenin; zeki, mücadeleci ve asil oluşuna dikkat çekerek insana verilen değer yansıtılmaya çalışılmaktadır. Bireyin önemi, değeri yaşamı ve sadeliği, karganın asil yapısı ile yüceltilmektedir.