2022 Projesi Sonuçları

2022 NİMRİ KULLUKLARI ÇAĞDAŞ PLASTİK YORUMLAR PROJE YARIŞMASI SONUÇLANDI

Elazığ’ın Keban İlçesi Nimri Köyü’nde, kökleri yüzyıllar öncesine dayanan ve Türkiye’de genel olarak ‘Kulluk’ olarak adlandırılan tarihi anıtsal yapıların kültürel mirasına sahip çıkmak için gerçekleştirilen ve Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanlığı, T.Ü. Güz. San. Fak. Heykel Bölüm Başkanlığı, Ayvalık Karagöz Sanatevi ve Nimri Köyü Muhtarlığı iş birliğinde düzenlenen ‘Nimri Kullukları Çağdaş Plastik Yorumlar Proje Yarışması 2022’nin jüri toplantısı çevrim içi olarak gerçekleştirildi.

Yarışma jürisine Prof. Neslihan PALA (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Heykel Bölümü Öğretim Üyesi) başkanlık yaparken, Prof. Rahmi ATALAY (Anadolu Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Vekili, Heykel Bölüm Başkanı), Prof. Arzu ATIL (Dokuz Eylül Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Heykel Bölüm Başkanı), Prof. Refa EMRALİ (Hacettepe Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Heykel Bölümü Öğretim Üyesi), ve Doç. Ercan YILMAZ (Trakya Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Heykel Bölüm Başkanı)jüri üyesi olarak yer aldılar.

Türkiye’deki üniversitelerde ‘Heykel’ alanında Lisans, Yüksek Lisans ve Sanatta Yeterlik aşamalarında öğrenim görmekte olan tüm öğrencilere açık olan yarışmaya 5 farklı üniversiteden 14 başvuru yapıldı. Yarışma jürisinin oy birliği ile aldığı karar doğrultusunda başvuru yapan projeler arasından 3 adet başarı ödülü ve 3 adet mansiyon ödülü seçildi.

Yarışmada Başarı Ödülü alan projelerin sahipleri: Niyazi Kerem Bengi (Anadolu Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Heykel Bölümü Lisans Öğrencisi), Seher Özcan (Trakya Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Heykel Anasanat Dalı Yüksek Lisans Öğrencisi) ve Arş. Gör. Tolga Yurtözveri (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Güzel Sanatlar Enstitüsü Heykel Anasanat Dalı Sanatta Yeterlik Öğrencisi). 

Mansiyon Ödülüne hak kazanan isimler: 1. Mansiyon; Ozan Dursun (Marmara Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Heykel Bölümü Lisans Öğrencisi), 2. Mansiyon; Erim Caan (Anadolu Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Heykel BölümüLisans Öğrencisi) ve 3. Mansiyon; Yasemin Nilay Soykan (Trakya Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Heykel Anasanat Dalı Yüksek Lisans Öğrencisi) olarak belirlendi.

Yarışmada ödül alan projeler 05-17 Temmuz 2022 tarihleri arasında Nimri Köyü’nde sergilenerek sanatseverlerin ilgisine sunulacak.

Yarışmada Başarı Ödülü alan proje sahipleri yapıtlarını 05-17 Temmuz 2022 tarihleri arasında, Nimri Köyü’nde, başvuru dosyalarında belirttikleri ve kendileri için tahsis edilmiş alanlarda gerçekleştirecekler.

Ödül töreni, Nimri Köyü’ne kalıcı olarak kazandırılan yapıtların açılış töreni ile katılımcı ve ödül belgelerinin takdimi ise 17 Temmuz 2022 tarihinde yine Nimri Köyü’nde yapılacaktır.

Başarı Ödülü - "Yuva" (200 X 150cm) - Niyazi Kerem BENGİ
Başarı Ödülü - "Direniş" (250 X 145 X 85cm) - Seher ÖZCAN
Başarı Ödülü - "İnsan Mabet" (185 X 45cm) - Tolga YURTÖZVERİ
1. Mansiyon - "isimsiz" (200X60cm) - Ozan DURSUN
2. Mansiyon - "Marpuç" (200 X 75cm) - Erim CAAN
3. Mansiyon - "isimsiz" (300 X 15cm) - Yasemin Nilay SOYKAN