PROJELERİMİZ

Nimri Kullukları Sanat Projesi çalışmaları :

2016 yılında Nimri’ye İşmar isimli kulluk yapıldı.

2017 yazında Kazım’ın Harmanı köy kültürel etkinliklerinde kullanılmak üzere onarıldı.

2018 yılında Bahçeşehir Üniversitesi Tasarım Fakültesi Öğretim üyeleri ; Cemal ve Meral Erez’in tasarımını yaptıkları ve köylülerin gerçekleştirdikleri iki kulluk izledi.

2019 yılı, Nimri Kullukları Sanat Projesi kapsamında aşağıdaki çalışmalar gerçekleşti:

  • Köy girişinde sanatçılara doğada sanat yapma imkanı sağlayan 260 metre kare alan düzenlenerek “Kültür Harmanı” yaratıldı.
  • Heykeltıraş Mehmet Aksoy’un tasarımını yaptığı ve yönettiği Semah isimli heykel Kültür Harmanına dikildi. Antalya Erkılıç Mermer Fabrikasında, Heykeltıraş Ferit yazıcı yönetiminde, Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Mermer bölümü öğrencileri heykelin uygulamasını yaptılar. Öğrenciler Nimri’de Mehmet Aksoy ile birlikte 29 Ağustos 2019 tarihinde heykeli yerine koydular.
  • Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi bölümü öğrencileri, öğretim üyeleri Aylin BEYOĞLU ve Şükrü Gürkan UZUNKÖPRÜ’nün yönetiminde 25–30 Ağustos tarihleri arasında, Nimri’de “Trakya” isimli bir kulluk anıt çalışması gerçekleştirdiler. Nimri’nin dağlık bölgesinin başladığı Karşıbaşı mevkiinde yer alan « Tuztaşı » üzerine dikilen Trakya kulluğunun açılışı 28 Ağustos 2019 tarihinde yapıldı.

2020 yılında Corona virüs nedeniyle Nimri Kullukları Sanat Projesi yapılamadı. Ancak, kulluklar üzerine bir tarih ve antropoloji çalışması yapıldı.

18 ve 19 Eylül 2021 tarihlerinde, Ağbaba, Dalardıç ve Abbasdede’de yok olmaya yüz tutmuş ziyaret kullukları onarılarak, tarihsel miras olarak Nimri’ye kazandırıldı. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü Öğretim Üyesi, arkeolog Dr.Sebahattin Küçük gönüllü danışman olarak çalışmalara katıldı.

2022 yılı Kulluk çalışmaları:

  • Karagöz Sanat Evi, Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel bölümü ve Nimri muhtarlığı işbirliğiyle yapılıyor. Heykel bölümü olan, Türkiye’deki tüm Güzel Sanatlar Fakültelerinin lisans ve lisansüstü öğrencilerine yönelik bir çağdaş kulluk yaratım yarışması düzenleniyor. Bu yarışmada üç öğrenciye başarı ve üç öğreciye mansiyon ödülleri verilecektir. Başarı ödülü alan üç heykeltıraş Nimri’ye gelerek eserlerini gerçekleştireceklerdir.
  • Nimri Kulluklarının proje merkezi olarak hizmet verecek bu alanın mekânsal tasarımı için; İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi yürütücülüğü ve Elazığ Fırat Üniversitesi Mimarlık Fakülteleri işbirliği ile 2022 yılında bir ortak çalışma başlattıldı. Bu işbirliği sürecinde iki üniversitenin lisans ve lisansüstü öğrencilerine yönelik, mekânda sanatçıların çalışma yeri olacak, bir tasarım yaratmayı amaçlayan yarışma düzenlendi. İki üniversiteden toplam 16 Atölyenin katıldığı yarışma sonucunda, 2 proje eş birincilik ödülü aldı.
  • Jüri tarafından seçilen projenin eksik olan tasarım ve teknik detaylarının propje ekiplerince tamamlanması kararlaştırıldı.